Сб, 2024-04-20, 09:30
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

13:47
Через конфлікт Ірану та ЄС зростання світових цін на нафту призведе до подорожчання палива в Україні
Інші останні Економічні новини

Вчора, 15 лютого, різко подорожчала нафта на світових біржах. Зокрема, російська Urals, бензин з якої постачається до України, вперше з травня минулого року перевищила позначку 120 доларів за барель. Стрімке зростання цін на вуглеводневу сировину сприяє зростанню геополітичної напруженості між Іраном і західними країнами. Якщо зростання котирувань продовжиться, Україні загрожує також чергове підвищення цін на газ, попереджають експерти, пише <а href="http://kommersant.ua/doc/1874338">"КоммерсантЪ-Украина".

Вчора вартість російської нафти марки Urals, за даними агентства Reuters, на спот-ринку вперше з початку травня минулого року перевершила 120 дол за барель. В ході торгів її вартість піднімалася до 121,1 дол за барель, що на 1% вище за закриття середовища.

Багатомісячного максимуму досягли котирування іншого сорту російської нафти: ціни на Siberian Light досягали вчора позначки 122,34 дол за барель. Котирування північноморської нафти Brent вчора перевищували 122,5 дол за барель - максимальне значення з 4 травня 2011 року. З початку року нафта подорожчала на 12-13%, а за сім днів майже безперервного зростання її вартість зросла на 6-6,7%.

Директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн упевнений, що зростання цін на Urals призведе до подорожчання нафтопродуктів в Україні. "Поки трейдери розпродають старі запаси. Але вже через кілька тижнів до країни почнуть надходити нафтопродукти по новій, вищій ціні, що може підвищити ціни на них вже до березня на 18-20%", - зазначає Куюн. На вчора середня ціна АІ-95 становила 10,28 грн/л, АІ-92 - 10,02 грн/л, А-76 - 9,56 грн/л, а ДТ - 9,66 грн/л.

Зростання котирувань на Urals може вплинути і на вартість російського природного газу для України, зазначає член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима. "Ціни на газ для України змінюються раз на квартал, і на них впливає, зокрема, середня ціна котирувань нафти марки Brent за підсумками трьох місяців", - додає він.

Стрімкий зліт нафтових котирувань в останні дні був забезпечений зростанням напруженості між Іраном і країнами Заходу. На зустрічі, що відбулася вчора, з послами Франції, Португалії, Італії, Греції, Нідерландів і Іспанії директор відділу Західної Європи МЗС Ірану Хасан Таджик попередив, що Іран може припинити продаж нафти до Європи і знайти інших покупців.

Одночасно іранський англомовний телеканал Press TV поспішив повідомити, що Іран вже зупинив експорт нафти в шість країн Євросоюзу. Пізніше міністерство нафтової промисловості Ірану спростувало це повідомлення. "Якщо таке рішення буде ухвалено, про нього буде оголошено Верховною радою національної безпеки Ірану", - заявив представник міністерства в ефірі іранського телеканалу "Аль-Алям".

"Не дивлячись на спростування, котируванням нафти вдалося утриматися на досягнутих рекордних рівнях", - зазначає начальник відділу управління активами управління розвитку і супроводу приватних інвестицій "Промсвязьбанка" Тимур Саліков. На його думку, це свідчить про очікування подібного розвитку подій серед нафтових трейдерів.

Втім, учасники ринку побоюються не стільки припинення постачань Ірану, скільки подальшої ескалації конфлікту. "Іран є другим за величиною експортером нафти в ОПЕК, але навіть скорочення постачань з його боку не призвело б до гострого дефіциту нафти, - відзначає аналітик "ТКБ Капітал" Олександр Ковальов.- Його компенсували б Саудівська Аравія і інші нафтовидобувні країни".

У разі мінування Іраном Ормузької протоки, продовжує аналітик, від цього постраждають і постачання нафти з Саудівської Аравії, Іраку, Кувейту, Катару і ОАЕ. В результаті ринок недоотримав би 20% світового споживання нафти, оскільки компенсувати такий об'єм неможливо. "Тому поки напруга між Іраном і Заходом зашкалюватиме, інвестори будуть готові платити премію за ризик", - підкреслює Саліков.

Не виключаючи зростання цін на нафту в короткостроковій перспективі, експерти вказують на високу ймовірність корекції на ринку в осяжному майбутньому. За словами аналітика компанії "Альянс РОСНО управління активами" Аріела Чорного, у разі ескалації напруженості або початку повномасштабного конфлікту з Іраном вартість нафти марки Brent може пробити рівень 150 дол за барель, туди ж спрямується і російська Urals.

Проте в умовах, коли економіки більшості розвинених країн балансують на межі рецесії, різке зростання нафтових котирувань може виявитися негативним шоком, який посилить проблеми, що накопичилися, і призведе до розвитку чергової хвилі кризових явищ.


Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Економічні новини | Переглядів: 1124 | Додав: adminA | Теги: зростання світових цін на нафту при | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]