Понеділок, 15.10.2018, 10:26
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів
Архів новини
Пошук
Статистика
Головна » 2012 » Червень » 26 » Гроші зі своїх українських "дочок" виводять материнські банки
08:15
Гроші зі своїх українських "дочок" виводять материнські банки
Інші останні Економічні новини України

На початку червня шведська фінансова група SEB продала свою українську дочірню структуру "СЕБ Банк".

"Тепер "СЕБ Банк" не є частиною SEB Групи, а торгова марка "СЕБ Банк" буде тимчасово використовуватися на ринку до моменту запуску нового бренду фінансової установи", - зазначають у банку.

Це - помітна подія для українського фінансового ринку. Згідно з даними Нацбанку України, на перше квітня 2012 року за розміром загальних активів "СЕБ Банк" посідав 59-те місце (3,32 млрд грн), а Євробанк - 93 (1,382 млрд грн) з-поміж 174 банків, що діють у країні.

Експерти вважають, що відхід шведів з України - це тільки початок, до кінця року вивести активи з нашої країни можуть ще кілька іноземних фінансових груп. Одна з головних причин - проблеми в Єврозоні.

У жовтні 2011 р. американський Goldman Sachs опублікував прогноз, згідно з яким щонайменше 50 з 91 європейських банків можуть провалити чергові стрес-тести, в яких закладені жорсткіші параметри у порівнянні з аналогічними перевірками в липні 2011 р. При цьому сукупний дефіцит банківського капіталу може сягнути 139 млрд євро.

Серед банків, яким може знадобитися додатковий капітал, окрім інших, є Commerzbank (в Україні - банк "Форум") та UniCredit (володіє в Україні UniCredit Bank і колишнім "Укрсоцбанком").

Щоб утриматися на плаву і отримати урядову допомогу фінансові групи, швидше за все, будуть позбуватися своїх непрофільних активів. Україна - перший ринок, який можуть залишити дані структури. Це в принципі вже відбувається.

Ризиковим український фінансовий ринок роблять парламентські вибори, що наближаються, а також жорстка політика Нацбанку щодо утримання курсу гривні.

"Кошти виводяться з України через усе більші політичні ризики. У цих умовах банки не можуть нарощувати видачу кредитів, - вважає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.

Першим кандидатом на вихід вважають німецький Commerzbank. Його українська "дочка", банк "Форум" закінчив 2010 рік з одним з найбільших збитків по системі (-3,3 млрд. грн.). При цьому банк значно скоротив філіальну мережу в Україні. Втім, чутки про його відхід ходять вже давно, але банк і досі працює в колишній якості. Та й у самому Commerzbank не підтверджують інформацію про відхід з українського ринку.

Аналогічні чутки ходили і про "Укрсиббанк" (дочірня структура французької групи BNP Paribas Group), який входить до п'ятірки найбільших банків країни, а також про "Ерстебанк". Втім, у даних установах таку інформацію на ні офіційному рівні, ні на рядовому, не підтверджують.

"У нас все стабільно, працюємо, розвиваємося. Ніяких розмов про продаж або закриття я не чув", - розповів співробітник "Укрсиббанку". На його думку, причиною таких чуток міг стати перегляд рейтингу материнської структури BNP Paribas агентством Moody's.

Нещодавно в одному зі своїх виступів виконавчий директор Raiffeisen Bank International Герберт Степич заявив, що група залишить ринки однієї-двох країн Східної Європи, щоправда, яких саме, не уточнив. Ця структура має в Україні свою дочку "Райффайзенбанк Аваль". Однак, швидше за все, про Україну мова не йде. За його словами, Група все ще "бачить хороші темпи зростання економіки в Росії і частково, можливо, в Україні".

Втім, Володимир Лавренчук, голова Правління "Райффайзен Банк Аваль", в одному зі своїх останніх інтерв'ю сказав, що зараз попиту на українські банки немає. За словами банкіра, український ринок не є привабливим, його прибутковість дуже низька, а, отже, і залучити гроші від продажу банків практично неможливо.

Передумови для розмов про відхід італійської групи UniCredit дала стратегія, яку затвердила група для свого розвитку, зокрема, вона визначила чотири країни з "найвищим потенціалом для розвитку групи". Україна в цю четвірку не увійшла.

Втім, експерти переконані, що навіть якщо хтось із "іноземців" наважиться залишити український ринок, з вкладниками вони акуратно розплатяться. Адже банки з іноземним капіталом є одними з найбезпечніших. Їхні материнські структури мають достатні ресурси для того, щоб вирішити проблеми з вкладниками - так зокрема, вони вже вчинили в кризовому 2008 році. До того ж, дані структури дбають про свою репутацію, а складнощі з незадоволеними вкладниками такої великої країни, як Україна, можуть сильно підірвати їхній імідж.

Однак, ризики можуть значно зрости, якщо іноземні фінансові групи вирішать продати своїх "дочок" в Україні. Іншими словами, ви вкладете кошти в надійний французький або, скажімо, німецький банк, а через півроку з'ясується, що той банк проданий якійсь з українських структур.

Чи будуть вітчизняні фінансисти так само чесні зі своїми клієнтами, спрогнозувати складно. Досвід показує, що так буває далеко не завжди - достатньо згадати історію з "НадраБанком" або "Родовід-Банком". Як відомо, держава досі не вирішила ці проблеми.

"Те, що іноземний капітал йде з українського фінансового сектора - погано для економіки нашої країни, врешті-решт це сильно вдарить по промисловому сектору України, він буде скорочуватися", - говорить Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки. Адже, за словами експерта, економічно успішна держава - це така держава, в якій є надлишкова пропозиція засобів, економіка насичена грошима.

"Тоді будуть у банків низькі процентні ставки на кредити, а якщо ставки будуть низькими, підприємства можуть брати кредити і розвиватися, - каже Лановий.

На думку експерта, українські банки могли б заповнити вакуум, який утворюється після відходу іноземного капіталу, однак таке можливо лише при залученні великої кількості депозитів від населення, що в свою чергу можливо в разі низької інфляції (1-2%) і високої довіри українців вітчизняним банкам.

Натомість інший експерт, економіст Віктор Лисицький, зазначає, що він не помітив якогось сильного відтоку іноземного капіталу з фінансового сектора України. За його словами, у травні питома вага іноземного капіталу у загальній частці фінансового ринку України навпаки навіть трохи зросла. Але іноземці, побачивши як регулюється цей бізнес у нашій країні, стримали свої плани з розвитку.

Нагадаємо, ще наприкінці квітня прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що європейські банки виводять кошти з України.

"Європейський центральний банк кредитував банки країн Єврозони на небачену суму - більше 1 трильйона євро, але це не вирішило проблеми провідних європейських банків. Тому сьогодні ми зіткнулися з тим, що ці банки виводять до себе капітал зі своїх українських філій", - сказав він.

Прем'єр також підкреслив, що Україна вступила в нелегкий період, коли на світових ринках панує невизначеність, а в економіці багатьох країн почалася рецесія.

Ситуацію ускладнює й те, що довіра населення до банківської системи знову знизилася.

У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 38 млн грн, або на 0,011%, повідомили в Нацбанку, тоді як на початку року середньомісячний приріст портфеля становив 6,55 млрд грн. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових вкладів зниженням курсу гривні.

Банки з іноземним капіталом згортають діяльність у сегментах кредитування

В Україні банки з іноземним капіталом оперативно згортають свою діяльність в сегментах кредитування. Про це розповів скарбник банку Василь Невмержицький в ефірі "Ера-FM", передає Gazeta.ua.

"У першу чергу багато хто йде з роздрібного кредитування. Йдеться про те, що вони продають свої роздрібні портфелі іншим комерційним банкам. Ми бачимо тенденцію, яка вказує на те, що покупцями є українські комерційні банки", - сказав він.

На запитання ведучої про те, чи правда, що в разі продажу кредитного портфеля людині, яка взяла кредит в одному банку, доведеться віддавати його в іншому, експерт відповів ствердно.

"Хочеться додати, що якщо вже знайшовся покупець на кредитний портфель, наприклад, роздрібного сектора в якомусь банку, то угода в цьому разі відбувається централізовано, тобто купуються і проблемні кредити, і чинні", - зазначив Невмержицький.

Нагадаємо, раніше генеральний директор інвестиційно-банківської компанії European Capital Management Вадим Браїлівський припустив, що нішу "дочок" європейських банків, які скорочують кредитування в Україну, можуть зайняти російські фінансові установи.


Категорія: Економічні новини України | Переглядів: 579 | | Теги: українських дочок, Материнські банки | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ЗАЛИШ СВІЙ КОМЕНТАР ПРО ЦЮ НОВИНУ
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ТВОЯ ДУМКА ВАЖЛИВА ДЛЯ СВІТУ, ХАЙ ПРО НЕЇ ЗНАЮТЬ ВСІ