Чт, 2024-04-25, 22:14
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

14:50
Історія і цікаві факти - 100 років Соборності України
Інші останні Політичні новини

100 років Соборності України: історія і цікаві факти

22 січня 2019 року українці відзначають 100-у річницю Соборності України. Розповідаємо про витоки свята.

22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради була проголошена українська незалежність, а менш ніж за рік, 3 січня 1919 року, на сесії парламенту ЗУНР у Станіславі (Івано-Франківськ) було прийнято постанову «Про з’єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою» в «одну, цілу, суверенну Народну Республіку».

22 січня 1919 року про про злиття УНР і ЗУНР в єдину державу повідомили українцям на Софійській площі в Києві, а 30 березня – послам всіх країн, які були акредитовані у Відні.

На тому ж засіданні вибрали делегацію з 65 осіб на чолі з Левом Бачинським.

За часів радянського режиму День Соборності не відзначався і вважався «контрреволюційним святом», а всі офіційні згадки про нього знищувались.

Перше офіційне святкування відбулося лише в 1939 році у місті Хуст, яке на той час входило до складу Чехословаччини (нині – Закарпатська область). День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років: на демонстрацію вийшло понад 30 тисяч людей.

В сучасній Україні на державному рівні День Соборності вперше відзначався в 1999 році.

Особливості святкування

Символом свята є «живий ланцюг», коли люди, тримаючись за руки, утворюють ланцюг, аби об’єднати Україну та засвідчити її непоборність. Традиція зародилася у 1990 році: тоді між Києвом і Львовом вишикувалося близько трьох мільйонів людей. Це була одна з наймасовіших акцій у Центральній і Східній Європі.

100-ту річницю проголошення «Акту Злуки» відзначать у Києві соціальними акціями та урочистими заходами. Зокрема, на мосту Патона пройде акція «Живий ланцюг соборності», у центрі відбудеться урочисте покладання квітів до пам’ятників Т. Шевченку і М. Грушевському, на Софійській площі з 08:00 до 19:00 буде проходити святковий захід до ювілею об’єднання УНР і ЗУНР, а на Майдані Незалежності організують інформаційно-виставковий проект «100 років боротьби», який триватиме до 15 лютого 2019 року.

Крім того, у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця» пройде фотовиставка до Дня Соборності (до 31 січня), а в бібліотеці «Молода гвардія» до 28 січня триватиме книжкова виставка «Український шлях до незалежності від Революції до Соборності».

Топ-5 фактів про Соборність України

Українська Народна Республіка першою серед нових держав Східної Європи проголосила незалежність – раніше, ніж три країни Балтії, Польща та Чехія.

Текст IV Універсалу містив чотири головні напрями: проголошення самостійності Української Народної Республіки; доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами; оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією; декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.

Акт Злуки став вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав.

4. У 2011 році указом Віктора Януковича День соборності 22 січня був скасований на офіційному рівні. Відновили свято в 2014 році, після втечі президента.

5. Українська незалежність була повалена більшовиками внаслідок «гібридної війни»: невизнання наявності своїх військ на території УНР, створення проросійських «республік» та підтримка антиукраїнських повстанських рухів.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Політичні новини | Переглядів: 1177 | Додав: adminA | Теги: історія, 100 років Соборності України, цікаві факти | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]