Вівторок, 23.10.2018, 02:50
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів
Архів новини
Пошук
Статистика
Головна » 2011 » Листопад » 18 » Розгадано головну загадку Антарктиди: існування Гамбурцевих гір під льодом
19:26
Розгадано головну загадку Антарктиди: існування Гамбурцевих гір під льодом
Інші останні Новини світу науки і технологій

Науковці отримали нові дані, що проливають світло на механізм виникнення найнезвичайнішої гірської системи на нашій планеті, повідомляє Корреспондент.net.

Гамбурцеві гори в Антарктиді за площею рівні європейським Альпам, але повністю поховані під льодовим покривом шостого континенту.

Їх відкриття у 1950 роках стало повною несподіванкою. Багато геологів вважали тоді, що гірські породи під товщею льоду повинні бути позбавлені рельєфу.

Нові дані свідчать, що цей гірський хребет сформувався більше мільярда років тому.

Гамбурцеві гори вважаються зараз місцем, звідки почалося зледеніння Антарктиди. Тому розуміння історії їх виникнення та еволюції має величезне значення для вивчення клімату Землі в минулому і майбутньому.

"Дослідження цих гір представляло величезну складність, але нас супроводжував успіх, і ми отримали дивовижні результати", - говорить доктор Фаусто Ферраччіолі із Британської Антарктичної експедиції.

Він очолював міжнародний проект з дослідження Гамбурцевих гір. У 2008-2009 роках були отримані численні аерофотозйомки цього району, зроблені за допомогою спеціального радара.

Проводилися також сейсмічні дослідження і вимірювання гравітаційних і магнітних полів.

Зібрані дані вказують, що більше мільярда років тому, коли на Землі ще не було високоорганізованих форм життя, внаслідок зіткнення двох континентів, що утворили суперматерик Родінія, почалося формування цього гірського району. Поступово, протягом сотень мільйонів років, він перетворився на центральний гірський масив майбутньої Антарктиди.

Саме тоді в глибинних шарах земної кори утворилася основа цього гірського масиву, що складається з щільних важких порід.

Потім, близько 250-100 мільйонів років тому, коли на планеті панували динозаври, земна кора стала розколюватися на тектонічні плити, у тому числи і в тому районі, де залягає ця основа.

Ці процеси призвели до оновлення основи гірського району, що спричинило його новий підйом, внаслідок чого і виник гірський хребет.

Глибокі долини, прорізані в горах річками і льодовиками, сприяли його подальшому підйому.

Близько 35 мільйонів років тому ці льодовики стали швидко зростати і перетворилися на Східноантарктичний льодовий щит, який поховав під собою Гамбурцеві гори.

"Це дослідження дає відповідь на стару загадку - як молоді гори можуть існувати в центрі старого континенту, - говорить доктор Робін Белл, американський учасник проекту з Колумбійського університету. - У даному випадку, початкові Гамбурцеві гори були повністю ерозійовані, а потім виникли заново внаслідок тектонічних процесів".

Зараз ведуться пошуки відповідного місця для одержання шляхом буріння проб стародавнього льоду.

Десь в районі Гамбурцевих гір існує місце, де залягають давня льодовики, вік яких перевищує мільйон років. Це майже на 200 тисяч років більше, ніж найдавніші зразки льоду, отримані досі гляціологами.

Зазначимо, що головну загадку Антарктиди - таємницю гірської гряди Гамбурцева науковці давно планували розгадати. Це може бути остання велика експедиція на Землі. Гірська гряда була відкрита в 1958 році третьою радянською антарктичною експедицією.

Категорія: Новини світу науки і технологій | Переглядів: 701 | | Теги: Антарктида, Гамбурцеві гори під льодом | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ЗАЛИШ СВІЙ КОМЕНТАР ПРО ЦЮ НОВИНУ
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ТВОЯ ДУМКА ВАЖЛИВА ДЛЯ СВІТУ, ХАЙ ПРО НЕЇ ЗНАЮТЬ ВСІ