Сб, 2024-04-27, 00:29
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук новин на сайті
Останні новини дня
Статистика

Піррова перемога або Роздуми про найближчу перспективу "президента меншості"
Віктор Янукович отримавши перевагу в трохи більше, ніж 3 відсотка, швидше за все, стане президентом України. Проте, його перемога не є повноцінною і переконливою, Янукович — президент меншості. Отримавши в другому турі менше 50%, більше того набравши на 400 000 голосів менше, ніж у програшному для себе 2004, Янукович перебуває у скрутному становищі. Адже, президент без більшості у Верховній Раді не буде в змозі повноцінно проводити свій курс, живий приклад цьому — Віктор Ющенко, який після перемоги у 2004 році не мав у Раді більшості.Становище Януковича ускладнюється політичною ситуацією у Верховній Раді і не підтримкою його кандидатури більшості регіонів України (Януковича підтримали лише в 10 територіальних частинах України).

Позиції Януковича у Верховній Раді

Однозначно оплотом і основним багнетом Януковича у Раді є його рідна Партія регіонів. Крім того, до коаліції з ПР долучаться і комуністи, які в другому турі відкрито агітували за Януковича. Долученння КПУ — це плюс кілька багнетів. Для омріяної більшості не вистачає. І тут головною задачею ПР стає пошук необхідної кількості голосів. А тут все залежить від принциповості і чесності депутатів, які входять до ще чинної коаліції на чолі з прем'єркою Юлією Тимошенко.

Поразка Тимошенко нанесла їй відчутного удару. Свідченням цьому є майже тижневе мовчання Леді Ю, яке було перервано у неділю заявою про невизнання перемоги Януковича і наміром оскаржити її через суд. Хоча штаб БЮТ і раніше вже здійснював спроби оскаржити перемогу Януковича, але, швидше за все, всі ці спроби завершаться нічим. Позиції БЮТ у суді, який вершить долю виборів - не дуже.
По-перше, таке становище у суді викликано війною голови Верховного суд України Онопенка, за сумісництвом людини Тимошенко, з головою Апеляційного суду Пасенюком, який втримався на посаді і отримав перемогу у цій війні завдяки Ющенку.

По-друге, це знову ж таки через самих "тимошенківців", які в "коаліції" з ПР відібрали право вершителя долі виборів у Верховного і відали Апеляційному суду. В даній ситуації ПРіБЮТ протистояв Ющенко, але - безуспішно.

По-третє, всі спостерігачі заявляють про чесність виборів, а світові лідери наввипередки вітають Януковича з перемогою.
Судячи з цього можна робити висновок, що Тимошенко навряд вдасться оскаржити вибори, тим паче "скасувати" перемогу Януковича.

Проте, Тимошенко може залишитися у владі навіть при "донецькому президенту". Для цього потрібно зберегти чинну більшість у ВР. Здавалося нічого важкого, але...

Протимошенківська більшість як єдиний організм перестала працювати вже давно, не помирала тільки тому, що всі очікували результат президентських перегонів, який виявився не втішним для "білосердешних". Хоча з іншого боку цей результат може навпаки консолідувати і вдихнути життя у вже скоріше мертву, ніж живу коаліцію. Ніщо так не об'єднує - як спільний ворог.

Позиції Тимошенко у Верховній Раді

Чинна коаліція складається з трьох фракцій БЮТ, НУ-НС і Блоку Литвина. Ситуація з БЮТ, начебто, повинна була б бути самособою зрозуміла — Блок Тимошенко просто зобов'язаний підтримувати Тимошенко, але є кілька "але".

У фракцію БЮТ входить багато бізнесменів і людей, які для захисту своїх інтересів ховалися за спиною Залізної Леді блоку. Для більшості із них власний інтерес понад усе, тому говорити про їх вірність чи принциповість не доводиться — їх притиснуть вони і побіжать, куди потрібно. Задача Тимошенко — втримати цих людей і зберегти цілісність. Задача майже нереальна, але під силу прем'єрці.

Другий учасник коаліції НУ-НС. Одна частина, яка НС, вже давно відкрито підтримує Тимошенко і, ймовірно, залишиться їй відданою і надалі.

З частиною НУ — важче, адже вона розкололася на кілька частин — "За Україну" з УНП, Наша Україна і "пробалогівський" Єдиний центр. Щодо останнього, то він йде у фарватері Януковича — свідченням цього була повна підтримка ЄЦ у другому турі Януковича. Проте, не варто забувати, що фракція виходить з коаліції за рішенням більшості членів фракції, а у ЄЦ більшості немає, тому варто повернутися до інших членів фракції.

"За Україну" з УНП проводять свої зустрічі окремо від Нашої України. В'ячеслав Кириленко, лідер групи "За Україну" переконливо заявляє, що його об'єднання немає наміру виходити з коаліції. У свою чергу, лідер УНП Юрій Костенко поки не був таким категоричним і заявляв, що "це рішенні (щодо коаліції) ще не обговорювалося, бо не на часі".

Що стосується групи Нашої України, то тут спостерігається небачена вже давно консолідація — свої збори депутати провели у повному складі, а Арсеній Яценюк, на знак вірності, відав свою картку для голосування голові фракції Миколі Мартиненку.

У Нашій Україні заявляють, що вони б і не проти долучитися до нової коаліції, якщо вона буде створена, за умови, що НУ отримає посаду прем'єра. Дане умова майже не прийнятна для "регыонлыв", якы прагнуть отримти всю повноту влади, але торги тривають.
Останній учасник коаліції — Блок Литвина -володар "золотої парламентської акції" теж перебуває "у роздумах". Для "литвинівців" нові вибори — це шанс не потрапити до Ради взагалі, тому дуже великий ризик. Задля насиджених місць у парламенті і посади спікера, Литвин готовий долучитися до нової коаліції, але не розвалити чину. Адже, будь-яка фракція, яка вийде з коаліції отримає клеймо — зрадники. А з таким клеймом потрапити у Раду буде важко, згадаємо, зокрема, гіркий досвід Олександра Мороза і його СПУ.

Розвал коаліції для ПР — задача номер один, адже хто вийде з старої, той точно увійде до нової під проводом ПР. Всі ці події призведуть до повної влади в Україні "президента меншості" і його команди.

Тиск на депутатів, партійних босів і спонсорів партії чиниться максимальний. Результатом такого тиску може бути і заклик Литвина до Тимошенко "проявити мужність" і піти у відставку. Цій заяві передував похід Хмельницього, головного гаманця спікера, до штабу Партії регіонів, про який повідомляли журналісти "Української правди".

Отож, ситуація яка склалася є гарним тестом для наших політиків. Їм випала змога довести виборцям свою принциповість і чесність, відданість програмі, з якою вони йшли на вибори, і відданість людям, які за них голосували.

Якщо Тимошенко вдасться втриматися на посаді, ми отримаємо нову боротьбу президента з прем'єром, яка може завершитися обмеженням прав президента і ще більшого посилення влади прем'єра, як ставленика Ради. Або перемогою Януковича — відставка Тимошенко. Також можливий варіант повного перезавантаження, коли обидва політичні гравці втратять свої посади.

В незалежності від подальшого перебігу подій можна сказати одне — Україну очікує насичений політичною боротьбою рік.
Ілля Абель
спеціально для Голос UA на РФ
Категорія: Пізнавальні статті | Додав: admin (2011-06-15)
Переглядів: 1005 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]