Сб, 2024-05-18, 08:00
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

12:30
Що буде з курсом та які можуть бути ризики для економіки - нововведення від НБУ
Інші останні Економічні новини

Національний банк України скасував обмеження на встановлення курсу, за яким банки продають готівкову валюту, а також на курс, за яким списують з рахунків клієнтів кошти у гривні, якщо вони розраховуються гривневими картками за кордоном.

Раніше курси за відповідними операціями не мали відхилятися від офіційного більше, ніж на 10%. ЗМІ разом з економістами розбиралося, що далі відбуватиметься на ринках та чи повторяться проблеми 2014-2015 років.

Нововведення від НБУ: як обґрунтовують обмеження

З 21 травня Нацбанк скасував обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам.

Також обмеження скасували на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.

Як пояснюють у регуляторі,зняття обмежень має поліпшити умови роботи легальних суб’єктів ринку.

"Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті", – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Натомість незмінними залишаються обмеження на встановлення курсу банками в безготівковому сегменті валютного ринку. Тобто, банки і надалі мають проводити операції з купівлі-продажу безготівкової валюти за курсом в діапазоні від офіційного курсу (29,25 грн/дол) до офіційний курс +1% (29.54 грн/дол).

У НБУ наголосили, що більшість операцій на валютному ринку здійснюється саме в безготівковому сегменті, де, зокрема, продають та купують безготівкову валюту експортери та імпортери.

"Таким чином імпортери можуть закуповувати валюту за курсом, який близький до курсу продажу валюти експортерами. У разі виникнення дефіциту валюти на ринку НБУ закриває його продажем валюти зі міжнародних резервів", – пояснили у регуляторі.

Крім того, Національний банк тимчасово зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках – до 50 тис. грн в еквіваленті (раніше було до 100 тис. грн).

"Це дасть змогу знизити ризики непродуктивного відпливу капіталу, зменшити можливості для спекуляцій та обходу валютних обмежень, а отже, – захистити міжнародні резерви України", – вважають у НБУ.

Водночас громадяни і надалі зможуть знімати за кордоном готівку з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в 100 тис. грн.

Також для банків встановили ще кілька обмежень:

  •     заборонили переказувати кошти для надання кредитів нерезидентам (крім фінансових установ);
  •     заборонили надавати кредити юридичним особам у національній валюті для погашення кредитів в іноземній валюті;
  •     заборонили змінювати валюту виконання кредитних договорів, укладених з юридичними особами (крім банків), з іноземної валюти на гривню.

Це має мінімізувати непродуктивний відтік капіталу та зберегти золото-валютні резерви на достатніх рівнях.

Чи сповільнилося зростання курсу? В НБУ вважають, що так

Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук вважає, що міжбанківська конкуренція сприятиме уповільненню зростання курсу інвалюти після скасування НБУ обмеження курсу на продаж валюти.

«Банки не обов'язково продаватимуть по 37 грн/дол. Конкуренцію на цьому ринку ніхто не скасовував. Якщо умовно, Приват продаватиме по 37 грн/дол, а інший банк – по 35 грн/дол, можна навіть дистанційно відкрити картку в цьому іншому банку, перевести на неї кошти, закинути її в телефон та користуватися», – зазначив він.

Ніколайчук також спростував інформацію про те, що банки купують у експортерів валюту по 29,25 грн/дол. За його словами, експортери продають її за міжбанківським курсом, який перебуває ближче до верхньої межі.

Обмін валют за кордоном: поради від НБУ

Національний банк України рекомендує українцям, які мають намір евакуюватися за кордон, не вивозити з собою готівкову гривню. Краще внести її на свої карткові рахунки в Україні.

До того ж, за його словами, це сприятиме девальвації гривні та зростанню цін на товари. Розраховуючи ціни на імпортну продукцію, магазини тепер будуть закладати не офіційний, а готівковий курс. Врешті-решт, Нацбанк буде змушений відпустити валютний курс і для безготівкових операцій, вважає Хмелевський.

«Лібералізація валютного ринку в умовах війни є вкрай небезпечною. Адже зараз з метою покриття дефіциту Держбюджету, Нацбанк вдається до грошової емісії. Іншого виходу в нас немає. Тому скасування валютних обмежень призведе до конвертації грошової емісії у валюту та її виведення за кордон. Це ми вже спостерігали в 2014-15 роках, внаслідок чого гривня знецінилася утричі», – наголосив експерт.

Він припускає, що аналогічна ситуація може повторитися і зараз. Крім того така девальвація буде супроводжуватися черговим «банкопадом», адже в умовах значної девальвації капітал банків знецінюється, а переоцінка кредитного портфелю в іноземній валюті зростає.

Водночас фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків наголосив, що валютні обмеження ніколи не вводять від «доброго життя», це завжди вимушений крок.

«Нацбанк вимушений продавати валюту щоб вдовольнити частково попит на неї. З 24 лютого чистий продаж був 5 млрд доларів», – зазначив він у коментарі.

За словами Демківа, внаслідок змін українці, що перебувають за кордоном, зможуть розраховуватися гривневими картами за менш вигідним курсом, який стає ближчим до курсу готівкового.

"Це суттєво зменшить "картковий туризм" – коли люди знімали готівку за кордоном й привозили її в Україну, щоб заробити на різниці курсів", – пояснив аналітик.

Водночас Демків вважає, той факт, що офіційний курс залишається незмінним, є позитивним для імпортерів (критичний імпорт). Але для експортерів та, зокрема, багатьох працівників ІТ така ситуація не на руку, адже вони можуть продати отриману ними валюту за курсом, який на декілька гривень нижчий за «вуличний», зазначив фінансовий аналітик.

Нагадаємо, Національний банк України повернеться до вільного обмінного курсу долара після того, як будуть виконуватися три економічні передумови.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Економічні новини | Переглядів: 439 | Додав: adminA | Теги: ризики, курс, НБУ, економіка | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]