Пн, 2025-01-13, 08:00
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

11:25
Світ зброї: чим жорсткіші закони, тим менше смертей?
Інші останні Новини світу
Невеличкий тест: предмет, що є у більшості домогосподарств. Про що ви подумали? Сковорідка, звісно ж. Радіо – теж не сюрприз. Можливо, Біблія або Коран? Багато людей мають вдома одну з цих книг. А як щодо пістолета?

США: країна безмежної любові до зброї

Якби ви відразу подумали про вогнепальну зброю, то, ймовірно, були б жителем місцевості, де багато полюють, або громадянином США, де на 310 мільйонів людей, починаючи від немовлят у пелюшках і завершуючи сивими дідами, припадає 270 мільйонів одиниць вогнепальної зброї. Майже 90 екземплярів на сто жителів. Оскільки люди переважно живуть не поодинці, напрошується висновок: для більшості американців зброя вдома – радше правило, ніж виняток.

День за днем на просторі від Нью-Йорка до Сан-Франциско застрелюють близько 25 осіб. Чи здатні жорсткіші закони зменшити цю цифру, з цього приводу у США нині точаться палкі дискусії. Сильне лобі власників зброї Національна стрілецька асоціація США (NRA) відштовхується від протилежного. Мовляв, якби вчителі й учні були озброєними, то вони могли б зупинити трагедію зі стріляниною. Натомість більшість американців, якщо вірити опитуванням, не поділяють такої точки зору. Вони покладають сподівання на президента Обаму. Від нього вони хотіли б одержати жорсткіші правила щодо володіння зброєю. Досі в деяких штатах легше одержати зброю, ніж водійські права.

2007 року в світі було 875 мільйонів одиниць малої стрілецької зброї, 650 мільйонів з них були в руках приватних власників. Так підрахувала авторитетна дослідницька група зі Швейцарії Small Arms Survey. Володарі цієї зброї сіють смерть і руйнування у величезних масштабах. Колишній генсек ООН Кофі Аннан сформулював це так: "У більшості років кількість жертв, які полягли від малої зброї, є значно більшою, ніж кількість загиблих від вибуху атомної бомби в Хіросімі чи Нагасакі". Ручна вогнепальна зброя, за його визначенням, - це "справжня зброя масового знищення".

Японія: без зброї немає стрілянини

Приклад Японії: у Токіо й Осаці, Хіросімі та Нагасакі складно знайти когось, хто тримає пістолет чи гвинтівку в шафі, там немає навіть однієї одиниці зброї на тисячу жителів. І там дуже рідко убивають людей. Менше зброї – менше смертей? Науковець Сімоне Висоцкі застерігає від такого висновку: "Все значно складніше", - каже експерт зі стрілецької зброї Фонду дослідження миру та конфліктів. Доступність зброї, як наголошує вона, - не причина для стрілянини та масових убивств. "Якщо поглянути на статистику, тоді, наприклад, видно, що у Південній Африці значно більше застрелених жертв на рік, ніж у США, хоча зброя там значно менше розповсюджена".

Контраргумент Південна Африка?

У Південній Африці, за статистикою, на сто жителів припадає 13 одиниць стрілецької зброї. Це значно менше, ніж у США, а також суттєво менше, ніж у Німеччині (30 одиниць на сто жителів). Але ніде в світі, якщо враховувати відношення до кількості жителів, не застрелюють так багато людей, як у Південній Африці. Припущень, чому саме це так, вже було багато. Це і ставлення до насильства, масштабні суспільні конфлікти, бідність і соціальна нерівність, брак кримінального переслідування і, звісно, недолугі закони про зброю. Водночас Південна Африка спробувала на зламі тисячоліть запровадити нові правила, які на інтернет-сторінці gunpolicy.org оцінено як "жорсткі". Кількість застрелених відтоді повільно, але неухильно зменшується.

Австралія

Теж саме стосується і прикладу Австралії. Поворотним пунктом тамтешнього законодавства щодо зброї став 1996 рік. Наприкінці квітня у тасманському Порт-Артурі юнак застрелив 35 людей. Після того і громадськість, і ЗМІ, і політики зійшлися на тому, що потрібні жорсткіші правила. Тодішній прем'єр-міністр Джон Говард висловив це, посилаючись на американську любов до зброї, так: "Ми не хочемо, щоб американська хвороба прийшла і до нас". Згоди на рівні всієї держави було досягнуто швидко. Відтоді стрілецька зброя доступна лише для дорослих, які мають одержати дозвіл на її придбання, надавши вагому причину. Самооборона, наприклад, до цього переліку не належить. Хто володіє зброєю, повинен її зареєструвати і безпечно зберігати.

Контроль за зброєю

Відтоді випадків масових убивств, скоєних нападником-одинаком, в Австралії немає. А до 1996 року такі історії траплялися часто. Так само відтоді зменшилася і кількість убитих з вогнепальної зброї. Про науково підтверджений доказ поки що не йдеться, радше про прикмету: якщо ускладнюється доступ до стрілецької зброї, то збільшуються шанси, що через це поменшає загиблих.

"Контроль стрілецької зброї – важлива деталь у великій загальній картині", - каже експерт Сімоне Висоцкі. Але також, за її словами, йдеться і про ефективне запобігання конфліктам і про краще дослідження причин насильства.


Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Новини світу | Переглядів: 1088 | Додав: adminA | Теги: закони, Світ зброї | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]