Четвер, 04.06.2020, 02:02
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів
Пошук новин на сайті
Статистика

14:22
Тетчер відмовилася вітати Брежнєва з 75-річчям у 1981 році - у Британії розсекретили архівні матеріали про СРСР
Інші останні Новини світу
У Великій Британії після 30-річного терміну збереження секретності широкій публіці уперше представлено документи державної ваги, що стосуються періоду 1980-х років. Здебільшого розсекречені матеріали висвітлюють Фолклендську війну між Великобританією і Аргентиною. У течці, присвяченій СРСР, значне місце посідають документи про розвідувальну діяльність, передає РИА "Новости".

З матеріалів Національних архівів Великобританії (National Archives) випливає, що британська влада підозрювала радянські цивільні літаки в повітряній розвідці над територією країни, що колишній прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер відмовилася вітати генсека Леоніда Брежнєва з 75-річчям. Крім того, спливли цікаві обставини сварки Британії і США через сибірський газ.

Зокрема, в доповідній записці, спрямованій в грудні 1981 року міністром оборони Великобританії Джоном Ноттом прем'єр-міністру Тетчер, йдеться про підозрілий інцидент 9 листопада того ж року, повідомляє MSN News. У листі мовиться, що літак "Аерофлоту" Іл-62 при польоті над територією Великобританії несподівано різко понизив висоту і опустився нижче рівня хмар з 35 тисяч футів (близько 10 тисяч метрів) до 10 тисяч футів (близько 3 тисяч метрів) у той момент, коли маршрут проходив над британською базою Королівських ВПС Boulmer. Через деякий час лайнер знову набрав висоту до 37 тисяч футів, вказував Нотт.

У документі зазначається, що пілоти радянського літака приховали свій маневр від британських диспетчерів, відключивши радіолокатор, який в автоматичному режимі передавав дані про висоту польоту.

Міністр оборони зазначав в посланні, що, за даними розслідування, радянський літак раніше на невеликій висоті пролітав над військово-морською базою США в місті Гротон у той момент, коли спускали на воду перший підводний човен з ракетами Trident.

У відповідь на це постійний секретар апарату британського уряду сер Роберт Армстронг від імені Тетчер висловив подив тим, що Міноборони місяць мовчало про інцидент.

Тетчер відмовилася привітати Брежнєва з 75-річчям у 1981 році

Прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер відмовилася привітати радянського лідера Леоніда Брежнєва з 75-річчям у 1981 році через військову присутність СРСР в Афганістані, незважаючи на поради обмежитися хоча б формальним привітанням, свідчать розсекречені матеріали Національних архівів Великобританії.

Брежнєв відзначив своє 75-річчя 19 грудня 1981 року. За кілька днів до цього, як свідчать архіви, розгорнулося листування між Форін-офісом і канцелярією прем'єра на Даунінг-стріт.

У листі від імені особистого секретаря глави МЗС Браяна Фолла (згодом він буде британським послом у Москві) вказується, що, незважаючи на ситуацію в Афганістані та оголошення воєнного стану в Польщі, глава Форін-офісу лорд Пітер Каррінгтон вважає "неввічливістю не надіслати короткого формального привітання" і докладає проект вітального тексту завдовжки в 11 слів.

Також вказується, що лідери Німеччини, Франції та США розглядали можливість привітання. Можливість відправлення привітання від імені королеви Єлизавети II була відкинута відразу. Також у листі згадано, що в 1976 році Брежнєва із 70-річчям вітав саме британський прем'єр.

Однак Тетчер своєю рукою "фірмовим" синім чорнилом наклала на цей лист рішучу резолюцію: "Афганістан? Я справді не вважаю (підкреслено), що ми повинні надсилати привітання".

Вісімнадцятого грудня 1981 року у Форін-офіс пішла офіційна відповідь з Даунінг-стріт. "Ми дійшли висновку, що, в світлі нинішнього міжнародного становища, привітання від прем'єр-міністра з нагоди 75-річчя Брежнєва було б неприйнятним.

Можливо, вам буде корисно знати, що прем'єр-міністр вважає ситуацію в Афганістані достатньою причиною, щоб не надсилати привітання", - йдеться в документі.

Десятого листопада 1982 року Брежнєв помер, і британський кабінет знову перейнявся протокольним питанням - хто буде представляти Британію на похороні радянського державного лідера.

"Прем'єр-міністр повідомила, що не хотіла б відвідувати похорон, але готова зробити це, якщо президент Французької Республіки Франсуа Міттеран або канцлер Федеративної Республіки Німеччини Гельмут Коль вирішать їхати. Також необхідно узгодити рішення з адміністрацією США і урядами країн ЄЕС", - йдеться в стенограмі засідання британського кабінету міністрів від 11 листопада 1982 року.

Зрештою, крім лідера компартії Великобританії, офіційну владу на церемонії прощання з радянським генсеком представляв міністр закордонних справ Френсіс Пім (він змінив Каррінгтона, який пішов у відставку через Фолклендську війну).

Розсекречені архівні матеріали також свідчать про те, що британський уряд не зміг точно передбачити, коли Брежнєв помре і хто стане його наступником.

У серпні 1979 року Форін-офіс представив Тетчер свою доповідь про ситуацію в СРСР, де мовиться: "Брежнєв (якому зараз 72 роки) може протягнути ще одну зиму, але не дві. Однак немає знаків того, що його дієздатність перебуває під питанням". На зустрічі з Тетчер тодішній британський посол у Москві сер Кертіс Кібл припустив, що одним з найбільш ймовірних наступників Брежнєва може стати голова Ради міністрів СРСР Олексій Косигін, який "перебуває у винятково гарній формі".

Однак незабаром у Косигіна трапився розлад з Брежнєвим через позицію щодо введення радянських військ в Афганістан, у жовтні 1980 року Косигін подав у відставку за станом здоров'я, а в грудні того ж року помер.

За оцінкою Кібла, наступником Брежнєва "має стати радше виходець зі старого другого ешелону владної еліти, аніж представник більш молодої нижньої ланки партії".

У підсумку Брежнєв пережив ще три зими, а після його смерті новим генсеком ЦК КПРС і лідером країни став екс-голова КДБ СРСР Юрій Андропов, який був давнім соратником Брежнєва. Він помер у лютому 1984 року. На його похороні Тетчер була присутня.

У 2009 році Служба безпеки України відкрила архіви радянської епохи для всіх охочих: з електронними версіями документів можна ознайомитися в 26 центрах у різних містах країни. Як сподівався тоді директор архіву СБУ Володимир В'ятрович, "Україна перетворюється на мекку для фахівців з питань СРСР, що приїжджають працювати сюди з огляду на те, що архіви в Росії закриваються або стають все менш доступними".


Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Новини світу | Переглядів: 753 | Додав: adminA | Теги: Тетчер, Брежнєва, 1981 році, СРСР, Британії | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]