Нд, 2024-12-22, 13:57
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

00:12
10 найкращих книжок 2022 року назвав польський часопис
Інші останні Культурні новини

книги Cеред переможців – збірка три польські та сім іноземних видань (США, Франції, Нігерії і Колумбії). Серед них збірка есеїв української авторки, яку цьогоріч опублікувало польське видавництво Agora. Це єдина українська книжка у переліку.

Рейтинг часопису "Książki" цьогоріч очолила збірка американського письменника Деніса Джонсона "Щедрість морської діви". У топі також книжки Хуана Габріеля Васкеса, Джорджа Сондерса, Анні Ерно, Лідії Юкнавич та інших. До десятки увійшла і збірка есеїв Оксани Забужко "Планета Полин".

Журі конкурсу зазначає, що вибір був складним і супроводжувався бурхливими дискусіями. Переможців обирали з-посеред майже сорока кандидатур.  У рецензії-обгрунтуванні нагороди критикиня Емілія Длужевська пише: “Збірка есеїв “Планета Полин” Оксани Забужко, опублікована 23 лютого, спочатку розриває зв’язок Україна — війна, а потім вибудовує його заново, вплітаючи в мережу культурних контекстів, історичних фактів та інтелектуальних течій, дозволяючи ширше поглянути на сучасну Україну. Це не означає, що Забужко уникає теми війни. Незалежно від того, чи пише вона про геніальну художницю Катерину Білокур, сестер із народної казки, зустріч з Бродським чи "Покору" Уельбека, вона завжди пише про Україну та її боротьбу. Про окуповану російським агресором територію, але й про речі менш відчутні, але не менш важливі: суб’єктність, культуру, традиції. "Планета Полин" показує, що 24 лютого українці не прокинулися в іншому світі, бо вони довго чинили опір російському імперіалізму”.

Вона називає Забужко блискучою і безжальною, а також наголошує на тому, як українська письменниця нещадно критикує і російських інтелектуалів, які не в стані прийняти суб’єктність України, і комунізуючих французів, які закривають очі на страждання громадян срср, і, зрештою, увесь Захід, який, хоч і відзначив розпад радянської імперії, але пошкодував часу на знайомство з країнами, які внаслідок цього розпаду звільнилися. "Письменниця демонструє, як росія роками стирає українську історію та ідентичність, прирікаючи її творців на мовчання", — йдеться у рецензії.

"Забужко розуміє, що ставки високі: боротьба за культуру — це боротьба за ідентичність, розуміння, слухання. Перо не захистить місто від бомбардувань. Але без пера навіть найкращі протиракетні системи в довгостроковій перспективі будуть малопридатні", — цитує авторку рецензії naszwybir.pl.

"Планета Полин" поділена на три частини: жіночу, чоловічу та колективну. До кожної увійшли есеї про особистості та події знакові для історії та культури ХХ і початку ХХІ століття.

"Забужко знімає шар за шаром закостенілі міфи про них, описує епоху, яка їх оточувала. Це створює для нас картину контексту, в якому вони жили і творили, допомагає подивитись на них справжніх. Катерина Білокур, Софія Яблонська, Соломія Павличко, Юрій Шевельов, Юрій Покальчук, Леонід Плющ оживають в голові читача. Авторка з деякими із них була добре знайома і навіть приятелювала", — зазначає Антон Чисніков у рецензії для BBC.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Культурні новини | Переглядів: 561 | Додав: admin | Теги: книжка, Польща, часопис | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]