Ср, 2025-01-22, 03:19
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

10:50
Мюнхенська конференція в ролі навігатора - Захід на роздоріжжі
Інші останні Новини Європейського Союзу

До Мюнхенської конференції з безпеки цього року прикута особлива увага, адже це перша зустріч світових лідерів з новою адміністрацією США. DW - про очікування та історію форуму.
 
Значення 53-ї Мюнхенської конференції з безпеки, яка відкривається у п'ятницю, 17 лютого, складно переоцінити. До набору останім часом вже звичних тем (Сирія, Україна, Росія, тероризм), які там обговорюються, додалася нова - внутрішня криза Заходу, пов’язана з обранням мільярдера Дональда Трампа президентом США.

"Трамп мене лякає", - зізнався в одному з інтерв'ю очільник конференції Вольфґанґ Ішинґер (Wolfgang Ischinger). За словами колишнього дипломата, його турбує те, що голова Білого дому чітко не назвав своїх партнерів. Трамп став першим американським президентом, який поставив під сумнів НАТО і заявив про пріоритет національних інтересів ("США - передусім").

Шок від цих слів в Європі іще не минув, і до представників нової американської адміністрації в Мюнхені буде прикута особлива увага. Одна з дискусій, участь в якій візьмуть президент України Петро Порошенко і один з критиків Трампа, американський сенатор Джон Маккейн, називається "Кінець Заходу, яким ми його знаємо?". Зрештою, не залишиться без уваги і криза Європейського Союзу, спричинена запланованим виходом з нього Великобританії.

Конференція на тлі виборчої кампанії

Майбутнє Заходу, мабуть, одне з головних питань, яке цікавить зараз політиків та експертів. Сполучені Штати на форумі в Мюнхені будуть представляти віце-президент Майк Пенс, глава Пентагону Джеймс Меттіс і традиційно велика делегація військових та сенаторів. Загалом у Мюнхені зберуться близько 30 президентів і прем’єр-міністрів, а також близько 80 міністрів оборони та закордонних справ.

Крім того, конференція відбудеться на тлі виборчої кампанії до німецького Бундестагу. Очікується виступ канцлерки, глави консервативного блоку ХДС/ХСС Анґели Меркель (Angela Merkel). Поки незрозуміло, чи матиме слово її головний суперник - майбутній кандидат у канцлери від соціал-демократів Мартін Шульц (Martin Schulz).

Як все починалося  

У ЗМІ Мюнхенську конференцію часто називають "Давосом з політики безпеки", порівнюючи її зі Всесвітнім економічним форумом у Швейцарії. Насправді було би правильним зворотне порівняння, тому що мюнхенський форум старший за давоський на вісім років.

Щорічні "Зустрічі з оборонної політики", як вони спочатку називалися, відбуваються у Мюнхені з 1963 року. Їхнім ініціатором та багаторічним головою був Евальд-Гайнріх фон Кляйст-Шменцин (Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzin).

Під час Другої світової війни нащадок прусських дворян, будучі офіцером вермахту, воював на східному фронті, брав участь в блокаді Ленінграду. Влітку 1944 року фон Кляйст-Шменцин був серед змовників, які влаштували невдалий замах на Гітлера. Після війни він займався у ФРН видавничою справою, заснувавши впливовий військово-політичний журнал.

Росія у фокусі

Під впливом Кубинської кризи 1962 року фон Кляйст-Шменцин вирішив створити конференцію військових експертів та політиків, спрямовану на запобігання новій світовій війні. У перші десятиріччя учасників було кілька десятків, вони представляли лише кілька країн НАТО, насамперед - США та Західну Німеччину, а головною темою була холодна війна з СРСР. Після її завершення коло учасників і тем розширилося, у 1990-ті роки постійними гостями в Мюнхені стали лідери країн Східної Європи, зокрема і Росії. Саме там президент РФ Володимир Путін у 2007 році виголосив свою відому "Мюнхенську промову", яка шокувала публіку антизахідною риторикою.

Після фон Кляйста-Шменцина Мюнхенську конференцію до 2008 року очолював бізнесмен та колишній радник канцлера ФРН Гельмута Коля (Helmut Kohl) Горст Тельчик (Horst Teltschik), якого змінив Вольфґанґ Ішинґер, який і продовжує її розширювати.

Вже за Ішинґера у 2009 році було створено експертну раду, яка консультує  голову. Росію в цьому органі представляє глава правління Сбербанку Герман Греф. Крім того, в Ішинґера склалися хороші стосунки з головою російського МЗС Сергієм Лавровим, який став постійним гостем Мюнхенської конференції.  

Генерали у формі і капітани бізнесу

Конференція - приватна структура. І хоча німецький уряд теж виділяє кошти на її проведення, левову частку витрат покривають спонсори - великий німецький бізнес, наприклад, автоконцерн BMW.   

Так склалося, що конференція завжди відбувається у будівлі п'ятизіркового готелю "Баварський двір" (Bayerischer Hof), що у самому серці Мюнхена. Щороку на три дні у лютому цю будівлю заполоняють люди у військовій формі. Це - головна публіка форуму, і не лише. Крім відомих політиків, у банкетній залі, де відбуваються основні виступи, можна зустріти не лише глав західних концернів, але і впливових бізнесменів з Росії та інших країн колишнього СРСР.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Новини Європейського Союзу | Переглядів: 926 | Додав: adminA | Теги: Мюнхенська конференція, захід, навігатор | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]