Ср, 2023-03-29, 14:51
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

11:57
Розгориться конфлікт поколінь - пенсійна реформа у Франції. ВІДЕО
Інші останні Новини Європейського Союзу

Молоді люди йдуть із транспарантом під час демонстрації в Парижі проти пенсійної реформи.

Уряд прем'єр-міністерки Елізабет Борн, нарешті, вирішив використати пункт 3 статті 49 Конституції для проведення своєї пенсійної реформи.

Нагадаємо, що основною метою цього проєкту параметричної реформи, проти якої виступає більшість французів, є економія майже 18 мільярдів євро. Ця економія буде спрямована на фінансове балансування системи, фінансування нових заходів захисту, а також на те, щоб подати сигнал європейським партнерам і фінансовим ринкам у той час, коли стійкість французького суверенного боргу викликає занепокоєння.

Про цей проєкт було багато написано, але лише деякі голоси ставлять під сумнів справедливість розподілу зусиль між поколіннями.

Для того, щоб розподільча пенсійна система функціонувала належним чином і була збалансованою, співвідношення між числом тих, хто працює, і числом пенсіонерів не повинно опускатися нижче за певний поріг.

Проблема розподільчої системи, перш за все, демографічна. З 2015 року чисельність населення Франції у віці 60 років і старше перевищила чисельність населення у віці до 20 років. Як і багато західних країн, Франція старіє.

У цьому контексті не дивно, що співвідношення тих, хто працює, і пенсіонерів тане, як сніг на сонці. В останній доповіді Ради з орієнтації пенсіонерів (Conseil d'orientation des retraites, COR) ідеться про те, що найближчими десятиліттями це співвідношення й надалі знижуватиметься у зв'язку зі збільшенням тривалості життя.

Звісно, це не мало б великого значення, якби ті, хто працює, люди насолоджувалися значно вищим середнім рівнем життя, ніж старша частина населення. Однак, попри обман з «маленькими пенсіями», все йде якраз навпаки! У Франції, за даними INSEE, рівень життя пенсіонера в середньому вищий, ніж у людини, яка працює, зокрема, через уже накопичений портфель нерухомості та набагато нижчий рівень заборгованості.

Дивна конфігурація, яку Франція поділяє лише з двома іншими країнами у світі: Люксембургом та Ізраїлем!

Покоління бебі-буму з усіх боків перебуває в досить вигідному становищі. Демографічна ситуація сприяла їм у тому сенсі, що вони докладали менше зусиль, щоб зробити свій внесок. У результаті, за оцінками, сьогоднішні пенсіонери отримують удвічі більше, ніж вони вносили протягом свого трудового життя.

У цій ситуації видається правомірним поставити під сумнів соціальну справедливість проєкту реформи, в якому відносно біднішим і нестабільнішим працівникам пропонується фінансувати пенсійну систему, яка приносить користь людям, у середньому більш забезпеченим.

Сьогоднішній молоді довелося волею-неволею пристосовуватися до глобалізації, шаленої фінансіалізації та прихованого культурного розмивання. Потім їм довелося адаптуватися до цифровізації суспільства і засобів виробництва, погоджуватися на «погану роботу»... ризикуючи іноді втратити будь-яку мотивацію і навіть сам сенс роботи. Робота дедалі частіше виконується віддалено і не має стабільності, а диплом більше не забезпечує захист.

Крім того, саме сьогоднішнім і завтрашнім людям, які працюють, попередні покоління залишили жахливі економічні та екологічні борги, які необхідно оплачувати. Чи повинні ми розглядати це як причинно-наслідковий зв'язок, коли ці активні молоді люди, врешті-решт, більше не знаходять ресурсів, сенсу або бажання мати дітей? Сім років поспіль зниження народжуваності в багатій країні: чи не є це головним сигналом кризи довіри, що роз'їдає націю, яка, дивлячись у дзеркало заднього виду, знищує своє майбутнє?

І поки одні змиряються, інші — у Франції, як і в усьому світі, — переходять до більш радикальних форм протесту.

Солідарна система — дисфункціональна, в якій сьогоднішні та завтрашні робочі люди, в середньому бідніші й такі, що перебувають у нестабільному становищі, покликані врегульовувати економічний, соціальний та екологічний баланс покоління, що вже вийшло на пенсію і, як і коник із байки, вирізняється своєю нездатністю передбачати.

Жюльєн Пілло — викладач економіки (Inseec), доцент (Університет Париж Сакле) і молодший науковий співробітник (CNRS), INSEEC Grande École

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Новини Європейського Союзу | Переглядів: 283 | Додав: adminA | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]