Ср, 2024-04-24, 14:40
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

10:03
Відкрили унікальну виставку архівних документів до 30-ї річниці аварії на ЧАЕС
Інші останні Надзвичайні новини

У понеділок, 25 квітня, Державна архівна служба України презентує виставку документів, присвячену 30-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного, Галузевого державного архіву МВС України, Галузевого державного архіву СБУ, державних архівів Київської, Житомирської, Львівської та Рівненської областей, повідомляє Урядовий портал.

"Основна мета виставки – дати можливість кожній людині зробити власний висновок щодо причин, масштабів і наслідків Чорнобильської катастрофи, усвідомити, що у справі збереження навколишнього середовища та екологічної безпеки людства не існує сторонніх", - йдеться у повідомленні.

Відвідувачі виставки матимуть змогу ознайомитися з документами вищих державних і партійних органів влади УРСР та СРСР, що відображають перебіг катастрофи на Чорнобильській АЕС та її наслідки. Їх унікальність полягає у тому, що об'єднані однією експозицією, вони віддзеркалюють повний цикл подій, що відбувались – від моменту прийняття рішень та впровадження їх в життя, до отримання інформації про їх реалізацію.

Вперше увазі широкого загалу громадськості пропонуються документи, що висвітлюють реакцію міжнародної спільноти на Чорнобильську катастрофу та позицію керівництва радянської держави щодо її інформування з проблем ліквідації наслідків аварії.

Всього на виставці буде репрезентовано близько 100 маловідомих документів і фотоматеріалів, що допоможуть об'єктивно оцінити квітневі події 1986 року, проаналізувати причини та усвідомити справжні масштаби Чорнобильської катастрофи.

Під час презентації виставки будуть демонструватися кадри унікальних документальних фільмів з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного про перші дні аварії на ЧАЕС та її руйнівні наслідки.

Виставка проходитиме у Центральному державному архіві громадських об'єднань України (м. Київ, вул. Кутузова, 8).

Довідка

Чорнобильська катастрофа - екологічно-соціальна катастрофа, яка сталася вночі проти 26 квітня 1986 року і спричинена вибухом та подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції вночі, розташованої на території України (у той час - Української РСР).

Приблизно о 1:23:50 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Будівля енергоблока частково обвалилася.

У різних приміщеннях і на даху почалася пожежа. Згодом залишки активної зони розплавилися. Суміш з розплавленого металу, піску, бетону і частинок палива розтікалася під реакторними приміщеннями.

Внаслідок аварії стався викид радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду 29 років).

Ситуація погіршувалася в зв'язку з тим, що в зруйнованому реакторі не припинялися неконтрольовані ядерні і хімічні (від горіння запасів графіту) реакції з виділенням тепла, з виверженням з розлому протягом багатьох днів продуктів горіння радіоактивних елементів і зараження ними великих територій.

Радіоактивний викид оцінюють потужністю як 300 таких бомб, яку скинули на Хіросіму.

Зупинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року мобілізацією ресурсів усього СРСР і ціною опромінення тисяч ліквідаторів.

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень зі Швеції, де на АЕС "Форсмарк" були знайдені радіоактивні частинки, які були принесені зі сходу - з СРСР, - та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація близько 130 тис. жителів Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 тис. осіб, насамперед ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створено 30-кілометрову зону відчуження.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Надзвичайні новини | Переглядів: 669 | Додав: adminA | Теги: ЧАЕС, 30-а річниця аварії, унікальна виставка архівних докумен | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]