Чт, 2024-11-14, 08:47
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

08:52
Експерти пояснили зимове послаблення гривні
Інші останні Економічні новини

Після новорічних свят та різдвяних вихідних українців чекає неприємний сюрприз. Економісти пояснюють: січень і лютий – найскладніші місяці для національної валюти і в цей період можна чекати "піку" падіння гривні. Після курс стабілізується, однак у перші місяці 2017-го, за прогнозами економістів, долар може коштувати українцям у 28,5-29 гривень, пише "Сегодня.uа".

У 2015-му курс національної валюти за перші два місяці опустився з 24,9 до 30 гривень, за аналогічний період минулого року – з 16,6 до 20 гривень. У цьому ж році, прогнозують експерти, за січень-лютий можлива девальвація з 27 до 28,5 гривні. А при поганому сценарії – і до 30 гривень за долар.

"У січні нам треба заплатити кредит МВФ та виплатити проценти по державних боргах", – розповідає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

За словами експерта, на погашення заборгованості доведеться витратити близько 800 мільйонів доларів. Ці кошти можна взяти з золото-валютного резерву країни.

За словами Охріменка, також планувалося, що кредит погасять за рахунок нового кредиту.

"На сьогоднішній момент головне – борги. Були плани, що на початку цього року Україна отримає новий кредит від МВФ і уряд за рахунок нового кредиту погасить старий. А тепер виходить так, що кредит нам не дали, можна погашати за рахунок валютно-резервних резервів, або за рахунок власних джерел", – розповідає президент Українського аналітичного центру.

На даний момент золотовалютні резерви України становлять 15,539 мільярдів доларів, йдеться в повідомлення Національного банку. При цьому обсяг резервів виявився на два мільярди доларів нижче, ніж планувалося раніше.

"НБУ очікував, що четвертий транш від МВФ на суму 1,3 мільярда доларів надійде до кінця минулого року. У цьому разі, а також у разі надходження 600 мільйонів євро від Єврокомісії до кінця року, на кінець 2016 міжнародні резерви повинні були зрости до 17,5 мільярда доларів. Відповідно, неотримання цього фінансування призвело до того, що фактичний обсяг резервів виявився нижчим", – йдеться в звіті Нацбанку.

Якщо Нацбанк скористається для погашення кредиту резервом, курс долара, за словами Охріменка, залишиться в межах 27 гривень, якщо ж НБУ ухвалить рішення купувати валюту на ринку, курс підскочить до 28,5-30 гривень.

"Січень – важкий місяць. Лютий – складно сказати, там будуть впливати імпортери і надходження грошей від заробітчан. Якщо будуть такі ж надходження, як і в минулому році, то можна очікувати зміцнення гривні, наприклад, на рівні 27. Але якщо грошей не буде, а такий ризик існує, тоді ситуація буде складнішою", – упевнений економіст.

У лютому на курс гривні також вплине необхідність купувати енергоресурси за кордоном і кон’єктура на зовнішніх ринках. Як відзначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій, в лютому через затяжні вихідні в Китаї (китайський Новий рік настане 28 січня і буде відзначатися 15 днів) відбувається спад на ринках руди і сталі, яку експортує Україна.

"Можливий сезонний сплеск у лютому, як це було в попередні три роки. Тоді можна чекати піку – курс може бути 28,5 і навіть 29 гривень і вище. Але це буде короткочасне явище. Сподіваюся, в лютому ми отримаємо транш від МВФ, який позитивно вплине на курс. Ми знаємо, коли МВФ надає нам кредит, курсові очікування змінюються і гривня зміцнюється", – розповідає Олександр Паращій.

При цьому до кінця 2017-го, згідно з прогнозом Concorde Capital, долар в Україні буде коштувати 28,5 гривні, а в середньому по року – 28 гривень.

"Після лютого гривня зміцниться і буде плавно йти до відмітки 28,5 гривні до кінця року. Очевидно, вплинуть на курс новини про наступні транші МВФ. 17 лютого повинен бути суд по "кредиту Януковича", там можуть бути негативні сюрпризи. Ще один серйозний фактор – результати судових розглядів "Нафтогазу" і "Газпрому" (у першому півріччі)", – пояснює Олександр Паращій.

У найближчі тижні гривня, найімовірніше, зміцниться, а курси долара знизяться на різних сегментах валютного ринку приблизно на 0,5 гривні, вважає старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. Девальвація гривні в цьому році пов'язана з поверненням після свят на ринок валюти імпортерів, однак у вівторок, відзначає аналітик, НБУ продемонстрував волю "заливати" піки попиту валютними аукціонами.

Гривня буде поступово знижуватися до 28 за долар до кінця року, впевнений Вадим Іосуб. При цьому динаміка валюти багато в чому залежатиме від темпів проведення реформ і пов'язаними з цим черговими траншами кредиту МВФ, від навантаження на "друкарський верстат", яке може викликати необхідність рекапіталізації "ПриватБанку", а також від ситуації на південному сході країни і соціально-політичної стабільності в цілому.

"Наприкінці минулого року ми були свідками того, наскільки зростання політичної напруженості швидко реалізується у зростання девальваційних очікувань", – зазначає експерт.

Міністерство фінансів і Національний банк прогнозують: курс долара в цьому році буде коливатися в межах 27,2-27,7 гривні. Саме такий показник закладено в бюджеті країни на 2017 рік. Цей прогноз викликає сумнів у фінансових аналітиків. Як зазначає голова Комітету економістів Андрій Новак, в бюджеті за минулий рік заклали курс долара в межах 24,1-24,4 гривні, проте вже до кінця року курс перевалив за 27 гривень.

"Не можна робити прогноз курсу гривні. Для прогнозу немає бази прогнозування – курсової стратегії уряду і НБУ. Те, що НБУ називає стратегією плаваючого курсу – самоусунення від впливу на курсову ситуацію. Якби була курсова стратегія, можна було прогнозувати, на що розраховує Нацбанк", – упевнений економіст.

Нагадаємо, Національний банк відмовився від фіксованого курсу гривні ще в 2014-му. Пізніше глава НБУ Валерія Гонтарєва заявила, що фіксованого курсу не буде "навіть у мирний час", а плаваючий курс протидіє зовнішнім викликам і шокам.

До речі, від курсу гривні залежать ціни на бензин, деякі ліки, квартири, імпортна техніка і продукти. Як розповідає заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, кожні 10 копійок девальвації гривні створюють економічні обґрунтування піднімати вартість бензину на АЗС на 7 копійок.

Навіть за умови обвалу цін на нафту, девальвація гривні може призвести до подорожчання палива.

Олександр Охріменко зазначає: від долара також залежать ціни на побутову хімію.

"Подорожчають імпортні товари, а це ліки, фрукти, риба. І продукція, пов'язана з хімією. Оскільки у нас хімія імпортна, починаючи від зубної пасти, закінчуючи пластмасовими прищіпками, тому що це все або робиться з хімією, або завозиться. Те ж саме одяг. Одяг робиться з імпортних компонентів", – говорить Охріменко.

Імпортні товари дорожчають пропорційно девальвації, зазначає екс-міністр економіки Віктор Суслов.

"У нас в повній пропорційності від девальвації курсу підвищуються ціни, оскільки береться ціна в євро або доларах, що стосується імпорту, і просто множиться курс при переведенні в гривню. Плюс і податки зростають. Так що ціни ще ростуть дещо більше, ніж девальвація", – каже заслужений економіст України.

Раніше банкіри спрогнозували курс гривні на 2017 рік: він, як і раніше, буде волатильний.

А наприкінці грудня в Нацбанку пояснили, з чим пов'язані коливання курсу гривні. Тоді котирування гривні до долара США на міжбанківському валютному ринку встановилися на рівні 27,15/27,35 грн/дол.

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Економічні новини | Переглядів: 712 | Додав: adminA | Теги: зимове послаблення гривні, експерти | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]