Середа, 14.04.2021, 02:27
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів
Пошук новин на сайті
Статистика

15:47
В Україні набуває чинності закон про ринок газу
Інші останні Економічні новини України

 В Україні сьогодні, 1 жовтня, починає діяти закон №329-VIII "Про ринок природного газу". Закон було опубліковано в газеті "Голос України" ще 7 травня, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 р.

Найбільший в Україні державний енергохолдинг "Нафтогаз України" втрачає монополію на цьому ринку.

"Ми фактично будуємо повністю європейську немонополізовану систему ринку природного газу, де постачальник сам визначає, кому продавати і де, покупець сам визначає, у кого купувати", - заявив напередодні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, коментуючи набрання законом чинності.

Закон "Про ринок природного газу" закріплює усталені в Євросоюзі, економічно обґрунтовані підходи до організації роботи газового ринку.

1. Розподіл функцій оператора та функцій виробників і постачальників. Так, закон запроваджує прийняті в ЄС механізми задля недопущення антиконкурентного впливу добувачів і постачальників газу на роботу операторів ГТС, газосховищ, газорозподільних систем, а також потенційного оператора установки LNG. Закон не передбачає приватизації оператора газотранспортної системи, що перебуває у державній власності.

2. Чітке визначення функцій держави та незалежність регулятора. Зокрема, закон передбачає, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG), з другого - розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу. Закон також закріплює мінімальне втручання держави в роботу оптового ринку природного газу. Так, діяльність оптового продавця не підлягає ліцензуванню. При цьому, втручання уряду має бути обумовлено тільки загальносуспільним інтересом. Наприклад, інтересом забезпечення безперебійного надходження природного газу для споживачів України, диверсифікації джерел надходження такого і т. ін. і вчинене у недискримінаційний і прозорий спосіб.

3. Вільне ціноутворення. Згідно із законом, на оптовому і роздрібному ринках природного газу буде діяти принцип вільного ціноутворення (крім випадків, коли КМУ скористався правом покласти спеціальні обов'язки на суб'єкти ринку природного газу) і свобода вибору джерел надходження природного газу. Закон створює передумови для нової моделі ринку природного газу, побудованій на принципах вільної добросовісної конкуренції та орієнтованої на забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів.

Документ визначає, що оператор газотранспортної системи - це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність з транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Приєднання об'єкта замовника до газотранспортної або газорозподільної системі здійснюється в такому порядку:

- отримання дозволу оператора газотранспортної або газорозподільної системи на приєднання;

- отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

- розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених законодавством, її експертизи;

- затвердження проектної документації;

- виконання підготовчих і будівельних робіт;

- підключення об'єкта до газотранспортної або газорозподільної системи;

- прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

- реєстрація права власності на об'єкт будівництва.

Також, згідно із законом, проектування і будівництво об'єктів газотранспортної або газорозподільної системи здійснюється відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також технічних умов приєднання, передбачених кодексом газотранспортної системи або кодексом газорозподільних систем.

"Замовник має право на власний розсуд обирати виконавця проектних і будівельних робіт з приєднання серед суб'єктів господарювання, які мають право на здійснення відповідного виду діяльності у відповідності до вимог законодавства. При цьому витрати замовника, пов'язані з виконанням проектних і будівельних робіт, не включаються до складу плати за приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи.

Плата за приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи визначається у відповідності до договору між замовником і оператором газотранспортної або газорозподільної системи на основі методології, затвердженої Регулятором.

"Оператор газотранспортної або газорозподільної системи має право відмовити в наданні дозволу на приєднання тільки у разі відсутності або недостатності вільної потужності газотранспортної або газорозподільної системи. За ініціативою замовника може бути проведена незалежна експертиза вихідних даних на відповідність чинним стандартам, нормам і правилам", - йдеться в законі.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила цей закон 9 квітня 2015 р. За законопроект №2250 проголосували 290 нардепів при 226 мінімально необхідних.

Президент України Петро Порошенко підписав закон 30 квітня 2015 р.

7 травня 2015 р. закон №329-VIII "Про ринок природного газу" був опублікований у парламентській газеті "Голос України". Закон набирає чинності з дня опублікування, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 р. (крім деяких положень, які починають діяти пізніше).

Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Економічні новини України | Переглядів: 695 | Додав: admin | Теги: україна, газ, ринок, Закон, чинність | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]