Пт, 2024-11-15, 10:18
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Новини минулих днів

14:05
На Марсі знайшли надзвичайно рухливі піщані дюни
Інші останні Новини світу науки і технологій

Піщані дюни Марса, що вважалися колись застиглими, насправді вельми рухливі. Їхні піски переміщаються на "декілька метрів щороку". Подібні динамічні переміщення зафіксовані в десятках районів Марса бортовою камерою міжпланетної автоматичної станції Mars Reconnaissance Orbiter, що знаходиться на довколамарсіанській орбіті.

Про це повідомила Лабораторія реактивного руху НАСА в Пасадіні (штат Каліфорнію), передає ИТАР-ТАСС.

"На Марсі або бушують більш поривчасті вітри, ніж ми думали, або ці повітряні потоки якимсь чином здатні переміщувати великі маси піску", - висловив здогадку Натан Бріджес з Лабораторії прикладної фізики Університету ім. Джона Хопкинса в штаті Меріленд.

"Ми звикли рахувати піски на Червоній планеті чимось нерухомим, тому спостереження МОР міняють всі наші уявлення про них (пісках)", - додала планетологія.

Він звернув увагу на те, що дане важливе відкриття вдалося зробити за рахунок тривалості роботи і чутливості бортового устаткування МОР, запущеної в 2005 році. Пилові бурі на Марсі не рідкість, але вони виникають за рахунок підйому вверх дрібного пилу червонуватого відтінку, що додає характерного кольору поверхні планети.

У даному ж випадку мова йде про більші і важчі крупинки темного піску. Як показав експеримент з комп'ютерним моделюванням, потокам вітру потрібно розвинути швидкість близько 130 км. в годину, щоб зрушити з місця жменю марсіанського піску.

На Землі для цього був би достатньо вітру швидкістю всього 16 км за годину. На Червоній планеті подібні бурі (130 км/год) украй рідкісні, показали експерименти, проведені в 1970-80х на посадочних модулях апаратів НАСА Wiking.

У деяких районах Червоної планети піщані дюни, проте, нерухомі.

"Напевно, вони складаються з піщинок більшого розміру або ж шари в основі зцементовані", - вважає співавтор дослідження Меттью Голомбек з Лабораторії реактивного руху.

Дослідники хочуть отримати точніше уявлення про елементарні планетарні процеси і перетворення, яких зазнавала поверхня Червоної планети у минулому і зазнає зараз.

Це має важливе значення для місії нового марсохода НАСА Curiosity, запуск якого призначений на 25 листопада.

Відзначимо, що недавно французькі дослідники заявили, що під землею на Марсі могло б існувати життя.


Повідомляють Новини європейської України
Категорія: Новини світу науки і технологій | Переглядів: 1200 | Додав: adminA | Теги: марс | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]